Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

Veli-Matti Rinnetmäki HJK ry:n toiminnanjohtajaksi

HJK ry:n hallitus on valinnut seuran uudeksi toiminnanjohtajaksi Veli-Matti Rinnetmäen. Rinnetmäki siirtyy Klubiin Palloliiton kehityspäällikön roolista.

Seuratoiminnassa Veli-Matti Rinnetmäki tunnetaan yli 20-vuotisesta urastaan Vantaan Jalkapalloseuran eri johtotehtävissä. Viimeiset viisi vuotta Rinnetmäki on vastannut Suomen Palloliitossa strategian ja organisaation kehittämisestä. Koulutukseltaan Rinnetmäki on kasvatustieteiden maisteri.

– Olemme erittäin iloisia, että saamme seuran toiminnanjohtajan vaativaan tehtävään Velkan erinomaisen kokemuksen, strategisen näkemyksen, ennakkoluulottoman asenteen ja yhteistyöhön nojaavan työtavan, kertoo HJK:n puheenjohtaja Kimmo J. Lipponen.

– Uskon, että meillä on seurana vielä paljon parannettavaa sekä urheilutoiminnan johtamisessa että seuran osaavien päätoimisten ja vapaaehtoisten tukemisessa. Velkka tuo omalla johtajuudellaan ja esimerkillään tärkeän palasen koko Klubiyhteisöön.

Rinnetmäki siirtyy Klubiin ja samalla takaisin seuratoimintaan odottavaisin mielin.

– Viimeisen viiden vuoden aikana olen ehtinyt reflektoida ja katsoa seuratoimintaa etäämmältä ja laajemmalla perspektiivillä. Nyt tuntuu, että haluan takaisin sinne, missä se taika tapahtuu, eli seuratoimintaan, Rinnetmäki taustoittaa ja jatkaa:

– On vain yksi Klubi. Seuralla on poikkeuksellinen historia jalkapalloskenessä ja erittäin kunnianhimoiset tulevaisuuden tavoitteet sekä huippu-urheilussa, laaja-alaisessa liikuntakasvatuksessa että yhteiskuntavastuun saralla.

Rinnetmäki aloittaa HJK ry:n toiminnanjohtajan tehtävässä 1.1.2024.

Tervetuloa Klubiin, Velkka!