Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

Valmennuspäällikkö Erkki Valla suuntaa uusien haasteiden pariin

HJK ja Erkki Valla ovat yhteisymmärryksessä päättäneet purkaa sopimuksen seuran kanssa. Merkittävää työtä HJK:ssa vuodesta 2014 asti tehnyt Valla on ollut isossa roolissa kehittämässä seuran poikien akatemiapuolen kilpailuolosuhteita.

– Klubi on minun futiskotini, jossa on aina ollut hyvä olla jo pelaajavuosista lähtien. Tunnen itseni etuoikeutetuksi: olen saanut työskennellä 1997-2007-syntyneiden huippupelaajien kanssa ja nähnyt monen pelaajan nousevan melkein potkuhousuikäisestä aina ammattilaiseksi asti.

Nuorten pelaajien kehittäminen onkin HJK:n urheilu- ja kehitysjohtaja Miika Takkulan mukaan lähellä Vallan sydäntä.

– Eki hengittää kilpajalkapalloa ja hänen johdolla seuran akatemiatoimintaan on panostettu päätoimisia valmennusresursseja sekä mahdollistettu entistä laadukkaampi aamuharjoittelu yläaste- ja lukiovaiheessa. Tämän johdosta nuorten maajoukkuepelaajien määrä on ollut tasaisessa nousussa.

17 vuotta erilaisissa valmennustehtävissä työskennellyt Valla pitää jalkapalloa ja valmentamista elämäntapana. Hän kokee, että valmentamisen hienot hetket ovat pienissä asioissa.

– Hienointa on kun asiat joskus menevät juuri niin kuin on ajatellut. Flow-kokemukset voivat tapahtua harjoituksissa tai peleissä, ja niiden ohikiitävien hetkien avulla jaksaa kehittää valmentamista eteenpäin. Hyviä muistoja on huomattavasti enemmän, kuin huonoja. Välillä on toki ollut vaikeita hetkiä, mutta kun pelaajat saavat itsestään kaiken irti ja pelaamisen ilo näkyy, tulee itselleen tunne, että on tehnyt jotain oikein. Niissä tilanteissa on mahdotonta pysyä coolina ja pelaajien sekä valmentajien onnistumisen tunteet tarttuvat.

Valla haluaa kiittää monia henkilöitä kaikista HJK:n palveluksessa viettämistä vuosistaan.

– Haluan kiittää kaikkia seuran työntekijöitä ja pelaajia upeista vuosista. Erityiskiitokset haluan välittää hienoille, ammattitaitoiselle valmentajille joiden kanssa olen saanut viime vuodet työskennellä.

Myös HJK kiittää Ekiä lämpimästi yhteisistä vuosista ja toivottaa onnea jatkoon!