Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

Seuran hallituksen tilannekatsaus

Hyvä klubilainen,

Tuhansien klubilaisten pelaajien ja perheiden arki on tällä hetkellä hyvin erilainen kuin vielä joitakin viikkoja sitten oletimme. Lähdemme kamppailuun terveys edellä, ja voitamme tämän niillä pelisäännöillä, jotka suomalaiseen yhteiskuntaan on sovittu. Jokaisella meistä on tässä tärkeä rooli. Klubilaiset saavat usein kiitosta esimerkillisestä toiminnasta ja positiivisuudesta. Näille on nyt aivan erityistä kysyntää epidemian taltuttamiseksi ja tunnelman ylläpitämiseksi.

HJK haluaa seurana tehdä parhaansa, jotta urheilu ja jalkapallon harrastaminen voi jatkua jokaisen klubilaisen arjessa. Vaikka se ei tapahdukaan nyt joukkueharjoituksissa, jokaisella meistä on paljon erilaisia mahdollisuuksia kehittää osaamistaan tehden lajiharjoitteita ja liikkumalla omatoimisesti.

Tulemme tekemään säännöllisesti jokaiselle pelaajalle omaan ikävaiheeseen sopivia harjoitusohjelmia ja antamaan treenivinkkejä. Normaalin joukkueharjoittelun ollessa keskeytynyt on hyvä hetki keskittyä sellaisiin asioihin, joihin ei ehkä aiemmin ole ollut aikaa – esimerkiksi liikkuvuus, motoriikka ja lihaskunto. Myöskään pallo ei ole karanteenissa, joten sen kesyttämistä voi edelleen jatkaa, kunhan pysyy poissa ryhmätilanteista ja muistaa välttää lähikontaktia. Ajax-pallotanssin ja Cruyff-käännöksen harjoitteleminen onnistuu hyvinkin pienessäkin tilassa.

HJK on joutunut reagoimaan nopealla aikataululla myös epidemian synnyttämiin taloudellisiin haasteisiin. Seuran palveluksessa on kymmeniä päätoimisia ja lähes 200 osa-aikaista työntekijää. Olemme olleet pakotettuja lomauttamaan valtaosan näistä henkilöistä seuran toiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi. Pieni määrä valmentajia jatkaa kuitenkin työtään etänä varmistaen, että seuran tuki pelaajien harjoittelulle ja arjen liikkumiselle pysyy maan parhaalla tasolla myös normaalin toiminnan ollessa keskeytettynä.

Ymmärrämme hyvin, että myös monet klubilaiset perheet joutuvat omilla työpaikoillaan taloudellisten sopeutustoimien kohteeksi ja kohtaavat taloudellisia haasteita tulevien kuukausien aikana. Tämän vuoksi olemme päättäneet, että veloitamme kaikilta pelaajilta poikkeustilan aikana selvästi alennettua toimintamaksua, jonka suuruus on 25 euroa kuukaudessa. Aiemmasta toimintavasta poiketen nämä alennetut toimintamaksut tullaan laskuttamaan perheiltä huhtikuusta alkaen seuran toimesta joukkueiden sijaan (tuttuun tapaan Jalkkiksen kautta). Maksun suorittamalla voitte varmistaa liikunnallisen tuen pelaajille ja seuran kriittisten toimintojen ylläpidon, jotta voimme kenttien jälleen kutsuessa palata normaaliin toimintaan.

Olemme saaneet jäseniltämme viime aikoina paljon kannustavia viestejä sekä kysymyksiä, onko normaalin toimintamaksun maksaminen edelleen mahdollista. Haluamme tarjota myös tämän vaihtoehdon ja kannustaa teitä tähän, sillä jokainen euro on tässä tilanteessa meille erittäin arvokas. Voitte siis halutessanne maksaa joko alennetun toimintamaksun (25 euroa), joukkueen normaalin toimintamaksun tai jonkin teille sopivan summan näiden kahden väliltä.

Myös muut yksityishenkilöt ja yhteisöt voivat tukea HJK ry:tä tässä vaikeassa tilanteessa liittymällä seuran kannatusjäseneksi. Lisätietoa kannatusjäsenyydestä, ohjeet liittymiseksi ja maksun (40 euroa) maksamiseksi

Jatketaan innokkaasti päivittäistä harjoittelua ja liikkumista noudattaen kuitenkin valtioneuvoston antamia ohjeita ja välttäen tarpeettomia kontakteja. Pidetään klubihenkeä yllä, kannustetaan kavereita tälläkin ”kentällä” ja uskotaan, että klubilaiset nappulakengät rynnistävät kaiken tämän jälkeen kentille entistä vahvempina. Pelaajina, kotijoukkoina ja koko seurayhteisönä.

Kai Koskinen
Puheenjohtaja, HJK ry