Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

Niklas Virtanen HJK:n fyysisen tiimin vetäjäksi

Niklas Virtanen HJK:n fyysisen tiimin vetäjäksi


HJK jatkaa urheilijan tukitoimintojen kehittämistä, jonka myötä seuran fyysisen puolen työskentelyyn tulee rakenteellinen muutos. Niklas Virtanen työskentelee jatkossa HJK:n fyysisen valmennuksen ja kuntoutuksen tiiminvetäjänä, jonka vastuulla on seuran fyysisen valmennuksen kokonaisuudesta huolehtiminen yhdessä muun fyysisen tiimin kanssa.

Fyysisen valmennuksen toimintayksikköön kuuluvat HJK:n naisten- ja miesten liigajoukkueiden fyysiset valmentajat sekä poikien akatemiajoukkueiden fyysinen valmentaja Petteri Jaatinen ja fysioterapeutti Toni Taipale.

Fyysisen valmennuksen tiimin päähuomio on kenttätoiminnassa Klubin sopimuspelaajien ominaisuuksien kehittämisessä sekä valmennusprosessien seurannassa ja jalkauttamisessa. Fyysisen puolen toimintayksikön vastuulla on myös kehittää vahvaa yhteyttä testaamisen, tulosten analysoinnin sekä niistä johdetun toiminnan välille.

– Suomessa ei oikeastaan ole vastaavia tiimejä, joten tartun erittäin innokkaana uusiin haasteisiin. On mukava päästä tekemään kenttätyön lisäksi toiminnan vahvaa kehittämistä. Tavoitteemme on nostaa seuran tukitoimintojen tasoa vielä enemmän kohti Pohjoismaiden huippuseuroja niin fyysisen valmennuksen kuin vammojen ehkäisyn sekä hoidon saralla. Haluamme tarjota Klubissa pelaajille parhaan mahdollisen ympäristön kehittyä, avaa Virtanen.