Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

Kuukauden vapaaehtoinen - Kai Massa

Jokainen HJK:n vapaaehtoistoimija tekee korvaamattoman arvokasta työtä. Tunnustuksena toimihenkilöiden panostuksista HJK ja Scandic palkitsevat tänäkin vuonna joka kuukausi Klubin kuukauden vapaaehtoistoimijan Scandicin lahjakortilla.

HJK:n kuukauden vapaaehtoiseksi on valittu HJK Munkka P11 joukkueen apuvalmentaja Kai Massa. Ennen apukoutsin tehtävään hyppäämistä Kai toimi puolitoista vuotta joukkueensa matseissa peluuttajana. Aktiivisuus ja sitoutuminen seuran toimintaan vapaaehtoisena on kasvanut pikkuhiljaa oman pojan Konstan harrastuksen myötä.

– Poikani aloitti jalkapalloharrastuksen HJK:n viikonlopputreeneissä Munkkivuoren koululla ja liittyi HJK Munkka P10 joukkueeseen sen perustamisvaiheessa ja siirtyi omaan ikäryhmäänsä HJK Munkka P11:een muutaman vuoden jälkeen. Joukkueessa oli tarvetta peluuttajille ja päätin kokeilla, miten se minulta sujuu. Peluutus matseissa ja turnauksissa vei mukanaan ja tästä alkoi muodostua myös minun ja poikani tiivis ja yhteinen harrastus, Kai kertaa.

Pari vuotta sitten joukkue kasvoi kerralla roimasti kahden joukkueen yhdistyessä samalla kun pelimuodoksi vaihtui 8 vs 8. Suuren pelaajamäärän joukkueessa vapaaehtoisten aktiivisuus laadukkaiden treenien läpiviennissä korostui ja Kai hyppäsi apuvalmentajan saappaisiin.

– Joukkueessamme on hyvä yhteishenki ja kannustava ilmapiiri. Vapaaehtoisena treeneihin on helppo tulla auttamaan myös töistä kiirehtienkin, kun tietää etukäteen harjoitusten ohjelman ja oman roolinsa.

– Vapaaehtoisena parhaat hetket koetaan matseissa ja turnauksissa, joissa voi jakaa poikien kanssa jännityksen ja ilon onnistumisista ja voitoista. Tärkeää on myös tukea pelaajia tappioiden hetkellä. Kannustan ja tsemppaan poikia ja muistutan aina pelaajia peli-ilon ja toisten tukemisen tärkeydestä, Kai kertoo.

Joukkueen pidetyn apuvalmentajan kyky luoda positiivista fiilistä sekä kentälle että kentän laidalle on huomattu laajasti. Kaita kuukauden vapaaehtoiseksi ehdottaneet kuvailevatkin häntä näin:

Kain panos joukkueelle on korvaamaton. Kai on joukkueen tapahtumissa kiitettävä tasolla ja tuo positiivista energiaa pelaajille sekä taustoille. Kiitos kun olet mukana toiminnassa!

– Olen todella otettu valinnastani HJK:n kuukauden vapaaehtoiseksi. Kiitokset mahtaville joukkueenjohtajillemme Elias Jokiselle ja Jani Kajanderille, huippuduunia tekevälle vastuuvalmentaja Miguel Rodriguezille ja valmennusportaalle, sekä joukkueemme muille arvokasta työtä tekeville vapaaehtoisille, Kai kiittää.

Kiitos Kai omistautuneesta työstäsi Klubin eteen!

Ketä sinä haluaisit muistaa kuukauden vapaaehtoisen tittelillä? Ehdota omaa suosikkiasi tästä.