Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

Jäsenten toimintamaksu mahdollistaa yhdeksän päätoimisen valmentajan työskentelyn

HJK ry:ssä aloittaa 14.4. alkaen valmennustiimit, joiden tavoitteena on tuottaa laadukasta omaharjoitteluohjeistusta kaikille seuran 3 500 pelaajalle ikäluokasta tai tasosta riippumatta sekä tukea pelaajia varsinaisen toiminnan keskeytyksen aikana.

Tämän lisäksi pyritään toteuttamaan valmennusosaamisen kehittämistä etänä sekä Palloliiton että seuran sisäisten koulutuksien muodossa. Yhdeksän päätoimisen valmentajan työskentely mahdollistetaan seuran jäsenten maksaman toimintamaksun avulla.

  • Valmennuspäällikkö Noora Mikola, valmennuskoordinaattori Marko Hirvonen sekä kaupunginosavastaavat Henri Lillqvist ja Ville Naumanen vastaavat 6-9-vuotiaiden pelaajien harjoitustoimintojen suunnittelusta sekä ohjeistuksesta.
  • Valmennusosaamisen kehittäjä-hankkeen vetäjä Niko Rajala sekä talenttivalmentajat Aleksi Lalli ja Arttu Heinonen vastaavat 10-vuotiaille ja sitä vanhemmille pelaajille tehtävien harjoitustoimintojen suunnittelusta sekä ohjeistuksesta. Lisäksi Rajala huolehtii valmennusosaamisen kehittäjän toimenkuvan pohjalta yhteistyöseurojen valmentajien moduulikoulutuksista verkon välityksellä. Talenttivalmentajat vastaavat myös teknistaktisen harjoittelun ohjeistamisesta sekä seurannasta huippuvaiheessa oleville pelaajille.
  • Fyysisen valmennuksen ja kuntoutuksen tiiminvetäjä Niklas Virtanen ja Naisten Liigajoukkueen fyysinen valmentaja Janne Ukkonen vastaavat fyysisen harjoittelun toimintojen suunnittelusta ja ohjeistuksesta kaikille seuran pelaajille.

Valmentajat Palloliiton tuen avulla nopeammin takaisin töihin

Palloliiton hallitus päätti 30.3. jakaa yhden miljoonan euron suuruisen ylimääräisen avustuksen seuroille, lieventääkseen koronavirusepidemian haittoja. Tukea myönnetään seurassa 1500 euroa/päätoiminen työntekijä. Päätoimiseksi työntekijäksi katsotaan henkilö, joka tekee työtä vähintään 35h/viikko. HJK ry pystyy Palloliiton tuen avulla nopeuttamaan joukkueiden valmentajien palaamisen takaisin töihin, kun koronavirusepidemian tilanne alkaa helpottamaan.

– Valmentajat ovat avainasemassa ja ehdottomasti se tärkein linkki lasten sekä nuorten tavoittamisessa. Sosiaalisen median kautta tehdyt liikuntahaasteet ja sisällöt ovat erittäin hyvä ja toivottu lisä omatoimisen harjoittelun tukemisessa, mutta todennäköisesti tavoittavat vain muutenkin aktiivisesti pelaajat. Meillä on iso huoli, että lapset ja nuoret eivät liiku tarpeeksi, kun tuttu valmentaja ja kaverit puuttuvat ympäriltä, avaa seuran toiminnanjohtaja Timo Muurinen.

Palloliitto on päättänyt jatkaa jalkapallotoiminnan keskeytystä ainakin 13.5. saakka. Seura tuottaa kuukausittain päivittyvää omaharjoittelun ohjeistusta seuran kaikille pelaajille toiminnan keskeytyksen ajan.