Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

Henkilöstön sopeuttamistoimenpiteet HJK ry:ssä

HJK ry on joutunut reagoimaan nopealla aikataululla koronaepidemian synnyttämiin taloudellisiin haasteisiin. Lisäksi seura on päättänyt noudattaa tiukasti THL:n ja valtiovallan ohjeistuksia epidemian leviämisen ehkäisemiseksi. Valitettavasti toimenpiteet väistämättä aiheuttavat muutoksia seuran omaan henkilöstöön.

Laadukkaan harrastus- ja kilpatoiminnan sekä iltapäiväpalvelun tuottamiseksi HJK ry työllistää kuukausittain lähes 250 henkilöä. Seurassa työskentelee 50 päätoimista ja noin 200 osa-aikaista työntekijää. Poikkeusoloista johtuvat, työntekijäkohtaiset sopeuttamistoimenpiteet ovat riippuneet työtehtävistä sekä työsopimuksen muodosta ja kestosta. Päätoimisina, toistaiseksi voimassa olevalla sopimuksella työskentelevien työntekijöiden yhteistoimintaneuvottelut on saatu päätökseen.

HJK ry on ollut pakotettu väliaikaisesti lomauttamaan valtaosa hallinnon, urheilupuolen sekä iltapäivätoiminnan henkilöistä seuran toiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi. Tämän lisäksi seurassa toimivan lähes 200 määräaikaisen työntekijän palkanmaksu on keskeytynyt toistaiseksi. Pieni määrä HJK:n valmentajia jatkaa työtään etänä varmistaen, että seuran tuki pelaajien harjoittelulle ja arjen liikkumiselle pysyy maan parhaalla tasolla myös normaalin toiminnan ollessa keskeytettynä.

HJK ry:n toiminnanjohtaja Timo Muurinen toteaa, että tilanne on äärimmäisen haastava.

– Klubilaisten työntekijöiden, pelaajien ja perheiden arki on tällä hetkellä hyvin erilainen kuin vielä joitakin viikkoja sitten oletimme. Lähdemme kamppailuun terveys edellä, ja voitamme tämän niillä pelisäännöillä, jotka suomalaiseen yhteiskuntaan on sovittu. Pyrimme toimimaan vaikeassa tilanteessa mahdollisimman vastuullisesti turvataksemme HJK ry:n toiminnan nyt ja tulevaisuudessa. Urheiluseurat ovat merkittäviä syrjäytymisen ja liikkumattomuuden ehkäisijöitä, mutta myös työllistäjiä. Toivottavasti ihmiset ymmärtävät laajemmin, miten yhteiskunnallisesti merkittävää työtä seuroissa tehdään.