Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.​​​​​​​

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Julkaistu

B-nuorten SM-sarjat käynnistyvät

Pitkän odotuksen jälkeen B-nuorten SM-sarjat ovat valmiina käynnistymään. Klubin poikien BSM-joukkue pääsee tositoimiin jo tulevana sunnuntaina, jolloin se matkaa Ouluun Herculeksen vieraaksi. TBSM-sarja puolestaan käynnistyy Klubin osalta 12.6.2021.

Viikonloppuna kauden aloittavan BSM-joukkueen pelitön talvi on ollut pitkä. Kilpailutauko on kuitenkin käytetty hyväksi ja joukkue on kehittynyt myös aiemmin pienemmälle huomiolle jääneillä osa-alueilla.

– Kun ei ollut leirejä, reissuja, pelejä tai edes pukukoppeja, jouduimme keksimään kokonaan uusia tapoja pitää yllä ryhmädynamiikkaa. Moni näistä kantaa myös sarjakaudelle, esimerkiksi itse tekemämme taulu, josta saamme kääntää joukkuekuvamme palasen jokaisen voitetun matsin jälkeen, joukkueen päävalmentaja Jarkko Jokiranta taustoittaa ja jatkaa:

– Perinteisten harjoitusten lisäksi olemme keskittyneet myös henkisen puolen tekijöihin ja ravinnon merkitykseen. Myös kilpailunhalu on säilynyt korkealla eikä joukkueen ja seuran sisäisistä harjoituksista ja matseista ole tunnetta puuttunut, vaikka homma olisi voinut helposti lässähtää. Valmennuksesta ja pelaajistamme saa olla tässä suhteessa ylpeä.

Kaudella 2020 HJK:n BSM-joukkue sijoittui neljänneksi tämän vuoden tapaan yksinkertaisena pelatussa SM-sarjassa. Tavoite sarjaan lähdettäessä on selvä, vaikkakin tie perille onkin pitkä.

– Haluamme voittaa sarjan. On kuitenkin tärkeää ymmärtää, että vaikka meillä on omasta mielestäni sarjan parhaat pelaajat, tuloksia saadaan vaan, jos teemme tärkeimmät asiamme hyvin jokaisessa pelissä. Pelin ytimen on pysyttävä keskeisenä asiana myös valmennuksessa, Jokiranta painottaa.

Joukkueen terveystilanne sarjan alkaessa on erittäin hyvä. Pelaajat eivät ole vain terveenä vaan myös mitatusti todella hyvässä fyysisessä kunnossa.

– Vertasimme joukkueemme testituloksia Valioliigan U18-joukkueiden keskiarvoon ja ylitimme sen kirkkaasti. Se kertoo paljon Klubin Petteri Jaatisen hyvästä duunista, mutta myös pitkäjänteisestä työstä ennen B-ikäluokkaa. Nyt on vielä huolehdittava, että tämä näkyy myös kentällä vauhtina ja jaksamisena, Jokiranta päättää.

HJK:n TBSM-joukkueen tunnelmiin päästään vielä erikseen ennen joukkueen ensimmäistä ottelua.

Klubin seuraavat ottelut

P17 SM: 30.5. klo 12.00 | Hercules YJ – HJK
T18 SM: 12.6. klo 13.00 | ONS – HJK

Näin pelataan 2021

P17 SM

P17 SM-sarja pelataan 20. joukkueen yksinkertaisena sarjana. Sarjassa pelaavat ne joukkueet, jotka olisivat pelanneet P17 SM-karsinnoissa.

SM-sarjan 15. ja paremmin sijoittuneet joukkueet saavat automattisesti paikan P17 2022 SM-karsintasarjaan.16. sijoittunut karsii P17 Ykkösen syksyn parhaan lohkojen 2. sijoittuneen kanssa yhdestä paikasta SM-karsintaan 2022. Karsintaottelu pelataan yksiosaisena SM-sarjassa pelanneen joukkueen kotikentällä.

Sijoille 17.–20. sijoittuneet putoavat P17 Ykköseen keväälle 2022. Kai Pahlmanin 2021 voittajalle tarjotaan paikkaa P17 SM-karsintasarjaan 2022.

T18 SM

T18 SM-sarja pelataan 19. joukkueen yksinkertaisena sarjana. SM-sarjassa sijoille 1.–5. sijoittuneet joukkueet jatkavat SM-karsintasarjan lohkoon A 2022. SM-sarjassa sijoille 6.–9. sijoittuneet joukkueet jatkavat SM-karsintasarjan lohkoon B 2022.

SM-sarjassa 10. sijoittunut joukkue karsii yhdessä T18 Ykkösen kolmen lohkovoittajan kanssa kahdesta paikasta SM-karsintasarjan lohkoon B 2022. SM-sarjassa 11. ja huonommin sijoittuneet jatkavat T18 Ykköseen keväälle 2022.